Aktuality

Odprodej nebo darování OOPP zaměstnancům?

26.05.2014

Umožňuje to zákon?

"Máme zpracovanou vnitropodnikovou směrnici pro poskytování OOPP, která je samozřejmě v souladu s platnou legislativou. Problém je, pokud některý ze zaměstnanců odchází po krátké době od naší organizace a plně nevyužije poskytnuté OOPP. Jsou zaměstnanci, kteří chtějí použité OOPP vrátit a jsou tací, kteří si je chtějí ponechat a odkoupit či uhradit zůstatkovou hodnotu (většinou jde o poskytnutý pracovní oděv a obuv). Jakou máme možnost a kterou legislativní normou je toto ošetřeno?"

Protože osobní ochranné pracovní prostředky (dále jen OOPP) přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele bezplatně podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce a poskytování OOPP nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním (§ 104 odst. 5 zákoníku práce), jsou OOPP majetkem zaměstnavatele a zaměstnanec je povinen (po ukončení činnosti, při ztrátě funkčních vlastností nebo ukončení pracovního poměru) vrátit OOPP zaměstnavateli.

Nakládání s OOPP se řídí také finančními a daňovými předpisy. Žádným právním předpisem není prodej OOPP zakázán. Zaměstnavatel může v souladu s těmito předpisy zaměstnanci OOPP prodat nebo darovat. V případě vrácení OOPP zaměstnavateli je zaměstnavatel povinen OOPP likvidovat nebo připravit pro další použití.

Likvidace OOPP musí proběhnout v souladu s právními předpisy o odpadech (z. č. 185/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Pokud zaměstnavatel rozhodne o dalším použití OOPP jiným zaměstnancem, musí zajistit jejich vyčištění a dezinfekci v souladu s hygienickými předpisy.

14.05.2014 | ZDROJ: Poradce bezpečnosti a ochrany zdraví - Otázky a odpovědi č. 2/2014 |

 
zpět



VÝBĚR DLE:

Aktuality na váš email

Odhlásit odběr
Facebook