Aktuality

Vhodná pracovní obuv

23.04.2013

Dotaz a odpověď.

Měla bych dotaz, zda-li nějaký jiný předpis, než nařízení vlády č. 495/2001 Sb., řeší blíže OOPP. Jaká obuv je vhodná do kuchyně, aby byla vhodná do mokra a pro manipulaci s horkými látkami?
Základní požadavky na poskytování OOPP jsou uvedeny v zákoníku práce č. 262/2006 Sb., § 104. Na něj pak navazuje zmiňované nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.
Aktuální princip poskytování OOPP je založen na tom, že žádný předpis nemůže přesně určit, jaká rizika se vyskytují na konkrétním pracovišti. Je proto povinností zaměstnavatele (který zná pracoviště nejlépe), aby rizika odstranil nebo snížil na nejmenší možnou míru a je-li to potřebné, poskytl OOPP, které chrání před zbývajícími riziky.
Obuv do kuchyně, stejně jako ostatní OOPP, musí splňovat požadavky nařízení vlády č. 21/2003 Sb. Pro uživatele to znamená vybírat mezi obuví označenou CE a vybavenou návodem na používání, který obsahuje mimo jiné i informace o všech ochranných vlastnostech.
Za předpokladu, že nehrozí poranění prstů na noze pádem předmětu nebo smáčknutím, je možno volit pracovní obuv, odpovídající ČSN EN ISO 20347 Osobní ochranné prostředky - Pracovní obuv. Na základě této normy se ověřuje mechanická odolnost obuvi, ale také například odolnost proti uklouznutí (nejlepší je označena symbolem SRC).
Při výběru vhodné obuvi může pomoci ČSN 83 2510 Návod pro výběr, používání a údržbu bezpečnostní, ochranné a pracovní obuvi. Dále je uvedena tabulka se seznamem symbolů, označujících dodatečné vlastnosti bezpečnostní, ochranné a pracovní obuvi, které mohou rovněž pomoci při výběru.
Shrnuto – je potřeba identifikovat rizika, která jsou na konkrétním pracovišti a podle označení pracovní obuvi a podle návodu, který je s obuví dodáván, vybrat nejvhodnější variantu. Na ochranu při manipulaci s horkými látkami (pravděpodobně kapalinami) bude zřejmě potřeba kombinovat pracovní obuv s ochrannou zástěrou, apod.
Požadavek
Symbol na obuvi
Odolnost proti propíchnutí
P
Elektrické vlastnosti
bez symbolu
Vodivá obuv
C
Antistatická obuv
A
Odolnost proti nepříznivým prostředím
bez symbolu
Izolace spodku obuvi proti teplu
HI
Izolace spodku obuvi proti chladu
CI
Absorpce energie v oblasti paty
E
Odolnost proti vodě (obuv třídy I)
WR
Ochrana nártu
M
Ochrana kotníku
AN
Průnik a absorpce vody vrchem (obuv třídy I)
WRU
Odolnost proti proříznutí
CR
Podešev s dezénem
bez symbolu
Odolnost podešve proti kontaktnímu teplu
HRO
Odolnost podešve proti palivovým olejům
FO

(zdroj BOZPinfo.cz, autor odpovědi: Ing. Karel Škréta)

 
zpětVÝBĚR DLE:

Aktuality na váš email

Odhlásit odběr
Facebook